FLAŞ – 'Referandum ABD seçimlerinden önce' (YENİLENDİ)

26-01-2016
Rûdaw
Etiketler Barzani Partiler Parlamento Referandum Komisyon
A+ A-

Erbil (Rûdaw) – Başkanı Barzani’nin parlamentoda bulunan parti temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantıda, bağımsızlık referandumunun ABD’deki başkanlık seçiminden önce yapılması gerektiğini söyledi.

 

Rûdaw’ın edindiği bilgiye göre Barzani, bugün yapılan toplantıda taraflara Kürdistan halkının kendi kaderini tayin edeceği referandumun 8 Kasım’da yapılacak olan ABD başkanlık seçiminden önce yapılması gerektiğini vurguladı.

 

Barzani, “Başkanlık koltuğunu, isteyen her kişiye devredip desteklemeye ve Kürdistan’ı terketmeye hazırım” dedi.

 

Başkan Mesud Barzani bugün Pirmam’daki başkanlık ofisinde, Kürdistan Parlamentosu’nda yer alan parti temsilcileri ile yaklaşık 4 saat süren bir toplantı gerçekleştirdi.

 

Toplantıda bölgedeki başkanlık krizi, referandum ve IŞİD’le mücadele başta olmak üzere birçok başlık yer aldı.

 

Önemli zirve sonrası açıklama

 

Toplantının ardından alınan kararlarla ilgili 6 maddelik bir açıklama yayımlandı.

 

Toplantıda bütün partilerin peşmergenin IŞİD’e karşı yürüttüğü mücadeleye her zaman destek vereceğinin vurgulandığı bildirildi.

 

Partiler, referandum için destek vereceklerini, halkın tek ses olmasını sağlamak ve partilerin halka daha çok güven vermesi için çalışılması gerektiğini vurguladı. Kürdistan halkına kendi geleceğini tayin etme hakkının tanınması gerektiği ve kendi tarihlerinde kendi imzalarını atmalarına fırsat verilmesinin önemli bir adım olacağı da toplantıda ifade edildi.

 

Yoksulluk ve göç olaylarında, ekonomik sıkıntıların giderilmesinde, partilerin hükümetin reform çalışmalarına destek vereceği, aynı zamanda özellikle verilmeyen veya bir kısmı verilen maaşların ileride tekar verilmesinin garantisi, yapılan reformların adalet ve yasalar çerçevesinde gerçekleşmesi gerektiği dile getirilen diğer konular oldu.

 

Siyasi sahadaki gerginliğin giderilmesi için gereken barışçıl zeminin hazırlanması konusunda hemfikir olan partiler, parlamentonun işlevsizliğinin giderilmesi, başkanlık krizinin çözülmesi ve referandum için Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve İslami Birlik Partisi (Yekgırtu) üyelerinden oluşan bir komisyon kurulmasına karar verdi.

 

Komisyon 1 hafta içerisinde bu 3 konuda çalışmalarını tamamlayıp, ikinci toplantıda sunacak.

 

Ortadoğu’da yaşanan gerginliğin de ele alındığı toplantıda, Kürdistan Bölgesi’nin bu gerginliğin bir parçası olduğu, bu nedenle Kürdistan halkının değerlerinin ve haklarının korunması yönünde gereken bütün adımların atılması gerektiği bildirildi.

 

Toplantıda ayrıca, Bağdat’la diyaloğun devam etmesi gerektiği ve kesin bir sonuca varılması için çalışmalara devam edilmesi istendi.

Yorumlar

Misafir olarak yorum yazın ya da daha etkili bir deneyim için oturum açın

Yorum yazın

Gerekli
Gerekli